Pacanów: Europejskie Centrum Bajki

Tegoroczny długi weekend sierpniowy spędziliśmy w województwie świętokrzyskim. Na liście odwiedzonych przez nas miejsc znalazła się m.in. wieś Pacanów. Miejscowość ta zyskała rozgłos już ponad pół wieku temu, dzięki serii komiksów o przygodach Koziołka Matołka autorstwa Kornela Makuszyńskiego. Obecnie najbardziej znaną atrakcją Pacanowa jest niewątpliwie, otwarte w 2010.r., Europejskie Centrum Bajki, które kusi turystów światem magicznych historii.
Jako, że pomysł na wycieczkę do Centrum Bajki zrodził się w naszych głowach dość spontanicznie, toteż nie mieliśmy zarezerwowanego terminu. Na miejscu okazało się, że wejście bez rezerwacji jest możliwe, ale trzeba poczekać na swoją kolej. W naszym przypadku czas oczekiwania wynosił dwie godziny. Nie był to jednak czas zmarnowany, bo spędziliśmy go w otaczającym budynek Centrum, baśniowym Ogrodzie Zmysłów.

Europejskie Centrum Bajki
Inspiracją przy projektowaniu budynku Europejskiego Centrum Bajki były babki z piasku.

Europejskie Centrum Bajki

Europejskie Centrum Bajki
W Ogrodzie Zmysłów można spotkać wiele bajkowych postaci.

Europejskie Centrum Bajki

Europejskie Centrum Bajki

Zwiedzanie Europejskiego Centrum Bajki odbywa się w małych grupach (maksymalnie 15 osób). Każda grupa ma swojego przewodnika, który jest przebrany za jakąś bajkową postać. Naszą grupę oprowadzał sam król. Do krainy baśni weszliśmy przez mysią dziurę, która po drugiej stronie okazała się być smoczą jamą. Im dalej, tym było ciekawiej, a cały pobyt umilały nam oczywiście królewskie opowieści.
Najbardziej podobała nam się przejażdżka magicznym pociągiem. Kiedy zamknęły się drzwi wagonu ruszyliśmy w daleką podróż po morzach i lądach, docierając nawet do wnętrza ziemi. Co chwilę do okien naszego pociągu zaglądały dobrze nam znane postacie z różnych bajek.

Europejskie Centrum Bajki

Europejskie Centrum Bajki

Na zakończenie naszej wycieczki odwiedziliśmy jeszcze czytelnię z księgarnią, gdzie nasza córeczka wybrała dla sobie książeczkę z bajkami.

INFORMACJE PRAKTYCZNE


  • Europejskie Centrum Bajki, ul. Kornela Makuszyńskiego 1, 28-133 Pacanów

  • w sezonie wiosenno – letnim (od kwietnia do października) czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach: 9:00 – 17:00,

  • w sezonie jesienno – zimowym (od listopada do marca) czynne od wtorku do niedzieli w godzinach: 9:00 – 16:00,

  • bilet wstępu: 24 zł / os., dzieci do lat 3 – bezpłatnie,

  • termin wizyty można zarezerwować tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • RSS